Szeptember 15-én új holokauszt-emlékművet avattunk Siófokon.
A siófoki zsinagóga kertjében gyűltünk össze, emberek a városból és messzebbről is, hogy meghallgassuk a beszédeket és engedelmeskedjünk az itt felállított emlékmű márvány talapzatán olvasható felszólításnak: “Emlékezz!”
Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára elmondta, hogy 500 zsidót deportáltak Siófokról, és csak 72-en tértek vissza a háború után. Mindazonáltal, egy ilyen megemlékezésen azt is jó tudatosítanunk, hogy most van 25 éve, hogy Magyarország és Izrael újra felvették a diplomáciai kapcsolatot egymással.
Tom Lantos lánya, Annette Lantos Tillemann-Dick hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a magyar ifjúság megtanítása arra, hogy a múlt borzalmas fejezeteit is megértsék és szembenézzenek vele, hogy „ezáltal Magyarország erős, őszinte demokráciát építhessen, amely bizonyítottan a legjobb védelem az autoriter kormányok és a bigott radikalizmus minden formája ellen”. Annette Lantos elmondta, hogy ha megszilárdítjuk a magyar demokráciát és szembenézünk a magyar történelemmel, ez hozzásegíti majd Magyarországot, hogy erősebb nemzetté váljon.” Annette reménységét fejezte ki, hogy a kormányzat képviselői és zsidó vezetők között létrejött kerekasztal beszélgetések eredménye egy olyan „Sorsok Háza” lesz, amely kiegészíti és megerősíti a Páva utcai zsinagógamúzeum megrázó üzenetét, amely őszintén mutatja be a holokauszt eseményeit.
„A holokauszt 70. évfordulóján”, mondta Bíró Anna-Mária, a Tom Lantos Intézet igazgatója, „a magyar társadalom, mi, mindannyian, akik itt állunk, szembenézünk a tényekkel és felelősségünkkel abban, hogy a magyar holokauszt hazánkban és itt, Siófokon, megtörtént, mert megtörténhetett. Elvállaljuk a ránk háruló felelősséget, és meggyászoljuk a halottainkat, jelen esetben azt a több száz magyar zsidó honfitársunkat, nagyrészt nőket és kisgyermekeket, akiket innen a halálba hurcoltak a magyar államigazgatás közreműködésével. Gyászolunk és emlékezünk, hogy a 70 évvel ezelőtti események következtetéseit levonhassuk a jelen és jövő megformálásában.”
Megható beszédében Balázs Árpád, Siófok polgármestere felhívta a figyelmet arra, hogy a siófoki zsidó közösség évszázadokon át jelentősen hozzájárult a város virágzásához. A holokauszttal nemcsak áldozatok pusztultak el, de egy gyümölcsöző együttélés is megszűnt.
Megemlékező beszédet mondott még Ilan Mor, izraeli nagykövet, Róna László, a MAZSISZ és Faith Asher az EMIH képviseletében.
Az emlékművet Zalubel István szobrászművész készítette amerikai testvérszervezetünk, a Lantos Alapítvány támogatásával. A hárfa formájú szobor leleplezése után Petrovics Péter rabbi énekelt egy héber áldást, és megemlékezésünket egy valódi hárfa hangjai zárták Gulyás Csilla hárfaművész jóvoltából, aki holokauszt-túlélők által szerzett zenét játszott.