A programról
A projekt kiindulópontja az „elszigetelt valóságok” fogalma, melyet szabadon értelmezve, saját tapasztalatainkat belevetítve térképezünk fel a résztvevő diákokkal.
Az elmúlt években mindenhol felbukkan a post-truth kifejezés, mely azt sugallja, valami alapvetően megváltozott a valósághoz való viszonyunkban. Egyesek szerint nincs abban semmi új, hogy az emberek szívesebben nézik a világot személyes meggyőződéseik és érzelmeik szemüvegén keresztül. A propaganda, az álhírek terjesztése vagy az érzelmeket felkorbácsoló retorika pedig mindig is hatékony eszköznek bizonyult az idők során, ha tömegeket próbáltak befolyásolni. A kilencvenes évek technológiai utópiája az internet elterjedésétől várta a tudás demokratizálódását, mostanra azonban úgy tűnik, a tudáshoz való szabad hozzáférés és megosztás lehetősége nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindenki egyenlő mértékben képes alakítani a szabadon áramló információkat.
Ahogy ezek a tendenciák hatással vannak a jelenre, ugyanígy a múlthoz való kapcsolatunkat sem hagyják érintetlenül, hiszen történelmünkkel, közös történeteinkkel kapcsolatos tudásunk és meggyőződéseink, sőt, érzelmeink alkotják kollektív identitásunk alapját.
Az oktatási program célja
A program a különféle társadalmi csoportok, etnikai, nemzeti és vallási kisebbségek együttélésének kérdéseit vizsgálja, rákérdezve arra, hol vannak saját „elszigetelt valóságunk” határai, mit változtatnánk azon a társadalmon, amiben élünk, és hogyan tudjuk ezt üzenetté formálni.
A nyitott kimenetelű projekt során egy közösen választott művészeti médiumon vagy tevékenységen (képregény, videó, élőkép, stb.) keresztül jelenbeli eseményeket, mindannyiunkat érintő jelenségeket és történelmi párhuzamokat feldolgozva vizsgáljuk a fenti kérdéseket
Barna Orsolya kulturális antropológus és Pálinkás Bence György képzőművész 2013 óta dolgoznak együtt képzőművészeti- és alternatív oktatási projekteken. A program kiindulópontja az Enyészpontok 2. online művészeti projekt keretében tartott foglalkozás-sorozat, ahol egy helyi esetet dolgoztak fel az 1945 után visszatérő zsidókat ért atrocitásokról a győri Kossuth Zsuzsanna Leánykollégium csoportjával.