A Tom Lantos Intézet évek óta foglalkozik antiszemitizmus elleni oktatási kezdeményezésekkel. 2017-ben és 2018-ban a Haver Alapítvánnyal és a Mentőcsónak Egységgel együttműködve egy antiszemitizmus elleni nem-formális oktatási projektet valósítottunk meg Újvilág címen.
2020-ban szakértők segítségével egy pedagógusoknak szóló antiszemitizmus elleni oktatási programot dolgozott ki az Intézet. A program 2021-ben egy két napos, tanároknak szóló műhelytalálkozóval indult. A műhelytalálkozó résztvevői középiskolai próbaoktatások keretében tesztelték az oktatási programot 7 tanintézményben. A próbatanításokat követően a módszertan eredményességét is felmértük.
2022-ben a diákok és tanárok körében végzett értékelés eredményeit egy szakmai műhelytalálkozó keretében mutattuk be. Az eredményekről egy V4-es online regionális műhelytalálkozón is beszámoltunk, ahol a képzés régión belüli adaptálási lehetőségeit is megvitattuk.
Az oktatási program az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság Programja (2014-2020) támogatásával valósult meg.
2021
2019-ben és 2020-ban a Tom Lantos Intézet feltérképezte és összegyűjtötte a 2014 óta Magyarországon megvalósított holokauszt, antiszemitizmus és zsidósággal kapcsolatos nem formális oktatási kezdeményezéseket. Ebben az évben, egy felhasználóbarát online adatbázis elindításával, a jelenleg is működő képzéseket elérhetővé és kereshetővé tesszük az oktatók és a civil szektor számára. Emellett, idén az Intézet egy pedagógusoknak szóló antiszemitizmus elleni oktatási projektet is megvalósít. A képzés programját már 2020-ban szakértők bevonásával kidolgoztuk, és 2021-ben legalább hét magyarországi oktatási intézményben teszteljük és kiértékeljük. Az eredményekről egy regionális műhelytalálkozón fogunk beszámolni, ahol a képzés régión belüli adaptálási lehetőségeit is megvitatjuk.
Az online adatbázis és az oktatási program az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság Programja (2014-2020) támogatásával készült.
2020
A 2019-ben a Tom Lantos Intézet feltérképezte és összegyűjtötte a 2014 és 2018 között Magyarországon megvalósított holokauszt, antiszemitizmus és zsidósággal kapcsolatos oktatási kezdeményezéseket. 2020-ban egy online adatbázis létrehozását készítettük elő, amely a meglevő oktatási kezdeményezéseket és anyagokat teszi majd elérhetővé és kereshetővé.
Emellett, szakértők segítségével egy pedagógusoknak szóló antiszemitizmus elleni oktatási programot is kidolgoz az Intézet. A program próbaoktatások keretében 2021-ben kerül tesztelésre legalább hét oktatási intézményben, melynek során a módszertan eredményességét is felmérjük.
Az oktatási program és online adatbázis az Európai Bizottság ’Rights, Equality and Citizenship’ Programjának társfinanszírozásával valósul meg.
2019
A Tom Lantos Intézet 2019-ban elkezdett egy háttérkutatást, hogy feltérképezze, összegyűjtse és kategorizálja a 2014 és 2018 között Magyarországon megvalósított holokauszt, antiszemitizmus és zsidósággal kapcsolatos oktatási kezdeményezéseket, egy online adattár létrehozása céljából.
2019 decemberében egy szakértői találkozó keretében megvitattuk a háttérkutatás eredményeit és a kategorizációs kísérlet pozitívumait és hiányosságait. A lehetséges felhasználók beazonosítását és igényeik meghatározását követően arról is visszajelzéseket kaptunk, hogy a potenciális felhasználók számára hasznos adatokat hogyan lehetne felhasználóbarát módon prezentálni egy online adatbázisban.
Az oktatási szakemberek számára készülő online adatbázis felépítését 2020-ban az Európai Unió támogatásával valósítjuk meg.