A Tom Lantos Intézet 2016-ban indította el a „Modern antiszemitizmus megjelenési formái a visegrádi országok régiójában” című kutatási projektjét. A projekt előkészítő fázisában a modern antiszemitizmus különböző megjelenési formáihoz kötődő diskurzusokat és szereplőket vizsgáltuk Csehországban, Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában. 2018 és 2020 között a modern antiszemitizmus különböző altípusait és a köztük levő kapcsolatot vettük górcső alá online fókuszcsoportos beszélgetések keretében. Ezt követően 2021-ben egy regionális szintű online kérdőíves felmérés készült, melynek célja a modern antiszemitizmus megjelenési formáinak és regionális jellegzetességeinek alaposabb megismerése volt.
2022-ben a kérdőíves felmérés eredményeit egy kutatási riportban és egy online akadémiai műhelytalálkozón tettük közzé. A kutatási eredményekről egy rövid tájékoztató videó is készült. A felmérés eredményeire támaszkodva közpolitikai műhelytalálkozók keretében régió-specifikus közpolitikai ajánlások kerültek kidolgozására. Az ajánlásokat egy közpolitikai jelentésben és Brüsszelben megtartott kerekasztal-beszélgetés keretében hoztuk nyilvánosságra.
A kutatás az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság Programja (2014-2020) támogatásával készült.
2021
A Tom Lantos Intézet 2018-ban kezdte el a visegrádi országokban a modern antiszemitizmust vizsgáló kutatását. Az elmúlt években online fókuszcsoportos beszélgetések keretében vizsgáltuk Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban és Szlovákiában az összeesküvés elméletekkel kapcsolatos antiszemitizmust (2018), a másodlagos antiszemitizmust (2019) és az új antiszemitizmust (2020). A kvalitatív kutatás eredményei hozzájárultak egy régió-specifikus kérdőív kidolgozásához, ami a kutatás következő fázisát alapozza meg.
2021-ben egy regionális szintű kérdőíves felmérés készül, melynek célja a modern antiszemitizmus megjelenési formáinak és regionális jellegzetességeinek alaposabb megismerése. A felmérés eredményeit egy kutatási riportban és akadémiai konferencián fogjuk közzétenni Budapesten. A kutatási eredményekre támaszkodva, az antiszemitizmus visszaszorítása érdekében közpolitikai műhelytalálkozók keretében ország-specifikus közpolitikai ajánlások kidolgozására is sor kerül. Az ajánlásokat tartalmazó javaslatunkat egy közpolitikai jelentésben és Brüsszelben megtartott kerekasztal-beszélgetés keretében fogjuk nyilvánosságra hozni.
A kutatás az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság Programja (2014-2020) támogatásával készült.
2020
2018-ban indult el a Tom Lantos Intézet kvalitatív kutatása, amely a modern antiszemitizmus három altípusának megjelenési formáit és a köztük levő kapcsolatot vizsgálja a visegrádi országokban, online fókuszcsoportos beszélgetések keretében. Az elmúlt két évben az összeesküvés elméletekkel kapcsolatos antiszemitizmust és a másodlagos antiszemitizmust vizsgáltuk. 2020-ban az új antiszemitizmus kerül a kutatás fókuszába.
A kvalitatív kutatás lezárását követően, az International Alliance for Holocaust Rememberance (IHRA) támogatásával, közpolitikai műhelytalálkozók keretében a holokauszt-tagadás és torzítás visszaszorítását célzó közpolitikai javaslatok kerülnek kidolgozásra. A regionális kutatási eredmények és közpolitikai javaslatok egy riportkötetben jelennek meg.
Emellett 2020-ban egy standardizált kérdőív is kidolgozásra kerül, amely a jövő évre tervezett kvantitatív kutatást készíti elő. A modern antiszemitizmus visegrádi országokban megjelenő formáit vizsgáló kérdőíves kutatás az Európai Bizottság ‘Rights, Equality and Citizenship’ Program társfinanszírozásával valósul meg.
2019
A Tom Lantos Intézet 2016-ban indította el a “Modern antiszemitizmus megjelenési formái a visegrádi országokban” című kutatási projektjét. A TLI 2017-ben megjelent angol nyelvű „Modern Antisemitism in the Visegrád Countries” című riportkötete azt vizsgálta, hogy milyen mértékben és formában jelent meg a modern antiszemitizmus 2010 és 2016 között Magyarországon, Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban és Szlovákiában
Figyelembe véve a régió történelmi és politikai hasonlóságait, 2018-ban egy átfogóbb kvalitatív kutatás indult el, amely a modern antiszemitizmus különböző megjelenési formáit és a köztük levő kapcsolatot vizsgálja a négy országban. A kutatás első fázisában magyar, lengyel, cseh és szlovák kutatók az összeesküvés elméletekkel kapcsolatos ún. konspirációs antiszemitizmus megjelenési formáit vizsgálták online fókuszcsoportos beszélgetések keretében. 2019-ben a másodlagos antiszemitizmus (holokauszt-tagadás és relativizálás) került a kutatás fókuszába, 2020-ban pedig az új antiszemitizmus kerül górcső alá.
2018
A Tom Lantos Intézet 2016-ban indította el a “Modern antiszemitizmus megjelenési formái a visegrádi országok régiójában” című projektjét. 2016-ban régió országainak zsidó vezetőivel való egyeztetés után a projekt kutatási fázisa is elindult.
A négy országból érkező szakértők részvételével kutatást végeztünk, amely a modern, azon belül is kiemelten az új antiszemitizmus helyzetét vizsgálta a régióban. A kutatás feltérképezte az antiszemita közbeszéd országonkénti kulcsszereplőit, eseményeit, valamint legfőbb diskurzusait. A kutatás eredményei 2017-ben egy riportkötetben jelentek meg. A nyomtatott és online formában is elérhető könyv a négy országról különálló tanulmányokat tartalmaz, amelyek egységes struktúra alapján épülnek fel. A kötetben ezenkívül egy bevezető tanulmány foglalja össze a kutatás legfőbb eredményeit.
A következő fázisban a kutatók kvalitatív kutatást hajtanának végre a négy országban.