A „Tabuk nélkül” rendezvénysorozat középpontjában különböző, a magyar szellemi életet aktuálisan érintő és foglalkoztató témák állnak. Ilyenek többek között a magyar zsidó identitáspolitikai kérdések vagy az emlékezéspolitika. A választott témák sokszor azok érzékenysége okán feszültségeket generálnak különböző társadalmi csoportok között. Az előadások és beszélgetések célja, hogy a felvetett kérdések, problémák tekintetében párbeszédet kezdeményezzen, diskurzusra nyisson lehetőséget. A beszélgetésekre 2016 szeptemberétől 2017 februárjáig kerül sor.
A nyolcadik előadást Szőnyi Andrea (a Zachor Alapítvány igazgatója, a dél-kaliforniai Shoah Alapítvány nemzetközi oktatási főtanácsadója) tartja Oktatással az antiszemitizmus ellen, jó gyakorlatok címmel.
Zsúfolt tanterv, magas óraszámok, a tankönyvválasztási lehetőség szűkülése, az oktatás centralizációja – mindezen körülmények között van-e egyáltalán lehetősége a pedagógusnak olyan “marginális’ témával foglalkozni az iskolában, mint az antiszemitizmus kérdése? Ha igen, milyen pedagógia eszközökkel és módszerekkel rendelkezik a téma oktatásához? Milyen tananyagokhoz férhet hozzá, és melyek azok az oktatási anyagok,amelyek megfelelnek a 21. század pedagógiai igényeinek, és felkeltik a digitális világhoz szokott diákok érdeklődését? És hogyan kapcsolódhat mindez a PISA eredményekhez?
Az előadás a fenti kérdéseket járja körül, felvillantva a tantervi megkötések mellett a lehetőségeket is. Kész multimédiás – videóinterjúkra épülő – és digitális tananyagokat is megnézünk és elemzünk, szót ejtünk az ismertetett oktatási anyagok értékelésének módjáról és arról, hogy létezik-e azonnal ható csodaszer az antiszemitizmus ellen.
Az eseményen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni itt lehet.
A beszélgetés Facebook oldala itt található.