2018 április 13-án került megrendezésre a ’Képek és emlékek az eltűnt sárbogárdi zsidóság múltjából’ című kiállítás megnyitója. Az eseményt a Sárbogárdi Múzeum Egyesület szervezte, a Tom Lantos Intézet támogatásával. A több mint száz résztvevő között különböző generációk képviseltették magukat az iskolásoktól az idősebb korosztályig. Helyszínül a sárbogárdi Petőfi Sándor Gimnázium aulája szolgált, az iskola számos tanulója érdeklődött az esemény iránt. Az eseményre érkezőket a kiállítási tablók várták, amelyek bemutatták az egykoron Sárbogárdon élt több mint 250 fős zsidó közösség hétköznapjait, ünnepeit és hitéletét. Külön tablón olvashatnak a kiállítás látogatói a jóhírű sárbogárdi zsidó iskoláról és néhány család, valamint kiemelt személy történetéről is. A deportálás előtt Sárbogárdon élő 245 fős zsidó közösségből a holokauszt után mindössze 44 fő tért haza. A tablók kiemelik az egykori sárbogárdi zsidóság máig fennmaradt értékeit, emlékeit: a zsidótemetőt és a rossz állapotban lévő sárbogárdi zsinagógát. A kiállítás kiegészült további adományként felajánlott tárgyakkal, képekkel és dokumentumokkal.
Az eseményt Lakk Norbert, szervező nyitotta meg, megköszönve az együttműködést a Petőfi Sándor Gimnáziumnak, a Tom Lantos Intézetnek és mindenkinek, akik a sárbogárdi zsidóság történetének forrásanyagait, kincsestárát gazdagították. Kiemelte, hogy fontosnak tartja, hogy a kiállítás minél több helyre eljusson, hogy minél többen lássák hogyan éltek Sárbogárdon keresztény társaikkal együtt az izraelita felekezet tagjai. Ezután megnyitó beszédet mondott Dr. Sükösd Tamás, Sárbogárd polgármestere, Félix Anikó, a Tom Lantos Intézet Zsidó élet és Antiszemitizmus programjának vezetője és Gergely Anna történész is. Neumann Nándor előadóművészeti produkciójával segített megadni az esemény méltó hangulatát.
A kiállítás május 3-ig megtekinthető a sárbogárdi Petőfi Sándor Gimnázium aulájában, majd vándorkiállítás formájában az ország különböző pontjain.
A Heti Tv megnyitóról szóló összefoglalója megtekinthető a beszámolónk elején.