Október 4-én este közel 70 fő részvételével zajlott le a sárbogárdi zsidóság múltjáról és jelenéről szóló vándorkiállítás budapesti megnyitója. Az esemény tágabb témája az emlékek és az elhagyatott terek kapcsolata volt és a megnyitó során a következő kérdések merültek fel:
Hogyan jelennek meg emlékeink a térben? Mit mond el az emlékezetünkről egy elhagyott zsinagóga? És mit mond el az emlékezetről egy színház, könyvtár vagy uszoda a hajdani zsinagóga épületében? Hogyan viszonyulunk térbeli emlékeinkhez és azok „újrahasznosításához”?
Az ünnepélyes megnyitón a kiállítás szerkesztője Lakk Norbert szólalt fel, majd Félix Anikó, a Tom Lantos Intézet Zsidó Élet és Antiszemitizmus programjának igazgatója és Büchler Tamás az Izraeli Kulturális Intézet programigazgatója is köszöntötték a közönséget.
Ezt követően az esemény egy kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott. A beszélgetés témája a vidéki és azon belül sárbogárdi zsidóság, emlékezetpolitika és elhagyott zsinagógák voltak. Alpern Bernadett Anna, fotóművész Izraelből érkezett bemutatni „Used Stones” című fotográfiai projektjét. Az általa megörökített elhagyatott vagy funkciójukat vesztett zsinagógákat és a Sárbogárdhoz fűződő személyes kötődését alapul véve folytatódott tovább a beszélgetés. Toronyi Zsuzsa, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója a sárbogárdihoz hasonló esetek kapcsán felmerülő dilemmákat és sikeres felújítással vagy értékmegőrzéssel végződő történeteket mutatott be a közönségnek. Mélyi József művészettörténész az emlékművek társadalmi jelentőségéről beszélt mind emlékezetpolitikai, mind művészettörténeti szempontból. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői megvitatták az emlékművek jelentőségét a történelmi emlékezet kialakításában és a békés együttélés vonatkozásában.
Az esemény egy kulturális és közösségi élménnyel zárult. A Pepita Playback Színház és Barátaik interakcióra és improvizációra építve a közösség személyes történeteit jelenítettek meg. Hallhattunk és láthattunk visszaemlékezéseket a múltbéli Sárbogárdról, de gyermekkori történeteknek és általános együttéléssel kapcsolatos képeket is felelevenített a playback színház.
Ez az élmény közelebb hozta egymáshoz a közösség tagjait, hiszen mások történetein keresztül megláthatták saját maguk emlékeit is.
A „Képek és emlékek az eltűnt sárbogárdi zsidó közösség múltjából” című kiállítás Sárbogárd után az az Izraeli Kulturális Intézet társszervezésével Budapesten is helyet kapott. Az IKI-ben egész októberben megtekinthető a kiállítás.
Az esemény programja a következő volt:
17:30 – 17:45. Megnyitó: Lakk Norbert, történész, a kiállítás készítője
Félix Anikó, a Tom Lantos Intézet Zsidó Élet és Antiszemitizmus programjának programvezetője és Büchler Tamás, az Izraeli Kulturális Intézet programigazgatója
17:45- 18:45 Újragondolt emlékezet: Kerekasztal-beszélgetés a vidéki és azonbelül sárbogárdi zsidóságról, emlékezetpolitikáról, elhagyott zsinagógákról.
Alpern Bernadett Anna, fotóművész, a Used Stones projekt művésze
Mélyi József, művészettörténész
Toronyi Zsuzsa, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója
18:45- 19:00 Szünet
19: 00- 20:30 Újrajátszás – Történeteink az együttélésről. Playback színház: Pepita Playback Társulat és Barátai
A playback-színház a világ egyik legfontosabb közösségi kortárs színháza. Interakcióra és improvizációra épülő történetmesélő színházi műfaj, mely a közösség bölcsességét, erejét, illetve a színház művészetének alapgondolatát egyaránt működteti. Ma már több mint 60 országban működnek playback-társulatok.
A közönség tagjai személyes élményeiket mesélik el, s a társulat tagjai azokat ott helyben visszajátsszák. Minden történetnek helye van, mindennapi pillanatoknak és életünk fordulópontjainak, el nem mondott és meg nem hallgatott történeteknek is teret adunk. Minden egyes történet egyedi és mindegyikben benne van a közös emberi. Közelebb hoz egymáshoz minket, ahogy meglátjuk és megéljük a másik élményében a sajátunkat is.
A playback színház után kötetlen beszélgetés.
A borítóképet készítette Alpern Bernadett Anna: Used Stones projekt – Budapest Honvéd Sportegyesület (a Dózsa György úti zsinagóga épületében)