A Tom Lantos Intézet két partnerszervezetével, a TernYpe Nemzetközi Roma Ifjúsági Hálózattal és a La Voix des Rroms szervezettel közösen kétéves projektet indított a holokauszt idején és az azt követő időszakban tanúsított roma ellenállásról. A projekt célja, hogy jobban megértsük ezt a témát, felhívjuk rá a figyelmet, és nagyobb láthatóságot kapjon múzeumokban, valamint emlékművek és megemlékezések formájában. További célja a fiatal roma kutatók és közösségeikben aktív emberek támogatása visszaemlékezések gyűjtésében, valamint a roma tudományosság elősegítése a népirtás témájában. A projekt meg kívánja erősíteni a roma támogatottságát a roma népirtásról való megemlékezésnek, valamint elősegíteni a romák bevonását a hivatalos holokauszt-megemlékezésekbe.
A roma népirtás kevéssé kutatott téma, és Európában a tantervekben sem szerepel, noha a romák évtizedek óta harcolnak hivatalos elismeréséért, kompenzációért és megemlékezésekért. Az ebben a kontextusban kialakult diskurzus szinte kizárólag a romák áldozati szerepére koncentrál. Ez a projekt teret ad egy új perspektívának, amely lehetővé teszi a magáért tenni képtelen áldozat képének felváltását egy aktív, történelmet formáló szereplő képével. Ez a váltás elengedhetetlen a romák iránti tisztelet előmozdításához, amely pedig előfeltétele a romák által tapasztalt diszkrimináció és egyenlőtlenség elleni küzdelemnek. Fontos megemlíteni, hogy a párbeszéd és megbékélés alapja, hogy elismerjük az állam és a társadalom felelősségét a roma népirtásban.
A projekt célja olyan tudás teremtése, amelyet képzések által be lehet csatornázni a civil társadalmi aktivizmusba. A projektnek helyi és európai dimenziója is van, és több európai országból vesznek benne részt partnerek. A programot részben a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) finanszírozza.
A projekt egy kutatási fázissal kezdődik, amelynek része a meglévő szakirodalom áttekintése és egy kommentált bibliográfia összeállítása egy adatbázis létrehozásával együtt, amely tartalmazza azokat a levéltárakat, kutató intézményeket és szervezeteket, amelyek Európában ezzel a témával foglalkoznak.
A projekt részeit képezik még fiatal romáknak tartott képzések, amelyek felkészítik őket visszaemlékezések gyűjtésére túlélőktől, szemtanúktól és leszármazottaiktól saját közösségeikben; egy konferencia és szakértői műhely a kommentált bibliográfia eredményeinek értékelésére; és kiadásra kerül majd egy beszámoló a konferenciáról, amely kijelöli a további tudományos kutatás irányát. Ezt követi majd egy átfogó tudományos kutatás a meghatározott témákról; visszaemlékezések gyűjtésére kerül sor helyi roma közösségekben; valamint konferenciát szervezünk a roma ellenállásról 2016. augusztus 2-án. Végül a tudományos kutatás eredményei egy kiadványban jelennek majd meg, és bemutatásra kerülnek a záró konferencián, kiállításon és nyilvános megemlékezésen.
Az alábbi videóban Annabel Carballo Mesa, a Katalóniai Roma Egyesületek Szövetségének (FAGIC) európai projektmenedzsere arról beszél, hogy milyen hatással volt egy roma holokausztról szóló kiállítás fiatal romákra Katalóniában.
A videó magyar feliratos.
Ezzel a videóval emlékezünk meg a május 16-i roma ellenállás napjáról.
1944. május 16-án az auschwitz-birkenaui ún. „cigány táborban”, amikor a roma és szintó fogvatartottak megtudták, hogy aznap gázkamrákban akarják őket kivégezni, felkeltek az SS tisztek ellen. Az SS-nek vissza kellett vonulnia, és a fogvatartottak azt a napot túlélték. A lázadást követően a rabok felét elvitték más táborokba, a „cigány tábor” későbbi felszámolásának pedig majdnem 3000 ember esett áldozatul.
A romák második világháború alatti üldöztetéséről a mai napig kevesen tudnak Európában és még kevesebb helyen oktatják.
Habár az áldozatok száma vita tárgyát képezi, a tények világosak: a romák a náci rendszer célpontjai voltak, szisztematikus és teljes megsemmisítésre ítélve. Sokakat deportáltak, kizsákmányoltak, megöltek koncentrációs táborokban. Sokan betegségek, az éhhalál, vagy kivégzés áldozatai lettek. A háború végeztével új, évtizedek óta tartó küzdelem indult a roma népirtás hivatalos elismeréséért, az arról való megemlékezésért, valamint a kompenzációért és kárpótlásért.
Még kevésbé kutatott és ismert a romák ellenállásának története a holokauszt alatt, mely folyamatosan, mind egyéni, mind kollektív szinten, szervezett formában is megvalósult. A legfigyelemreméltóbb ellenállási kísérlet 1944. május 16-án történt, amikor az Auschwitz II-Birkenau területén lévő „cigány láger” rabjai fellázadtak az SS tisztek ellen, akik a gázkamrába akartak terelni őket. A lázadást követően a rabok felét más koncentrációs táborokba szállították, majd amikor a „cigány lágert” 1944. augusztus 2-ról 3-ra virradó éjjel végül likvidálták, közel 3000 roma esett áldozatul.
Ezen tények ismeretében a TLI az utóbbi években irányadó roma szervezetekhez és szakemberekhez csatlakozva kötelezettséget vállalt és erőfeszítéseket tett a roma ellenállás, és kifejezetten a május 16-i emléknap elismerésének kivívásáért.
A ternYpe Nemzetközi Roma Ifjúsági Hálózattal, és a La Voix des Rroms párizsi civil szervezettel közösen a TLI a mai napon egy két éves kutatási projektet indít. A projekt célja a romák ellenállásának feltérképezése a holokauszt kontextusában, hogy ezzel tájékoztasson, növelje a tudatosságot a témával, és a roma genocídiummal kapcsolatosan, és hogy hivatalos megemlékezést kezdeményezzen. Meggyőződésünk, hogy az állam és a társadalmi felelősség felvállalása teremti meg az alapot a párbeszéd és a megbékélés számára.
A projekt megvalósulását a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (International Holocaust Remembrance Alliance) támogatja.
1944 május 16.-ról Európa több városában, többek között Budapesten és Párizsban is megemlékeznek, ahol a TLI partner szervezetei változatos és érdekes programokkal készülnek. További információt a budapesti programokról itt, a párizsi programokról itt találhatnak.