Az ENSZ kisebbségi ügyekért felelős különleges jelentéstevője (Jelentéstevő) felkérésére 2019 óta az Intézet a regionális kisebbségügyi fórumok fő szervezője, helyi és regionális partnerekkel közreműködésével. A Jelentéstevő által összehívott regionális fórumok célja, hogy a kisebbségek számára elérhetőbbé tegyék az ENSZ Kisebbségügyi Fórumát, és a regionális sajátosságokat és realitásokat szem előtt tartva hatékonyabb válaszokat adjanak a kisebbségeket érintő problémákra.
A 2022-es regionális fórumok fókuszában a nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló ENSZ nyilatkozat 30. évfordulója áll. A fórumok célja, hogy kritikusan megvizsgálják és értékeljék a nemzetközi kisebbségvédelem fő normatív eszközének, az ENSZ Kisebbségi Nyilatkozatának problémamegoldó képességét.
A fórumok régió-specifikus ajánlások kidolgozásával a genfi ENSZ Kisebbségügyi Fórum 15. ülésének munkáját készítik elő. Továbbá regionális ismeretek nyújtanak a Jelentéstevő ENSZ Emberi Jogi Tanácsának szóló tematikus munkájához, többek között az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 52. ülésére tervezett jelentése előkészítéséhez.
Az Európai és Közép-Ázsiai Regionális Fórum 2022. május 2-3-án került megrendezésre hibrid rendezvényként Bécsben, az osztrák külügyminisztérium társszervezésében. Az Ázsiai és Csendes-óceáni Regionális Fórum június 14-15-én, az Afrikai és Közel-keleti Regionális Fórum szeptember 6-7-én és az Amerikai Regionális Fórum október 11-12-én került megrendezésre online.
Az online és hibrid formában megvalósuló 2022-es regionális fórumokon 409 fő vett részt. A fórumok során 191 régió-specifikus ajánlás született, amelyek az ENSZ honlapjáról is elérhetőek.
A regionális fórumokkal kapcsolatos összes dokumentáció megtalálható a Minority Forum Info honlapon.
2021
A regionális fórumok létrehozását Dr. Fernand de Varennes, az ENSZ kisebbségi ügyekért felelős különleges jelentéstevője (Jelentéstevő) kezdeményezte 2019-ben. Céljuk, hogy az ENSZ Kisebbségügyi Fórumát a kisebbségek számára könnyebben elérhetővé tegyék, valamint a regionális sajátosságokat és realitásokat szem előtt tartva hatékonyabb válaszokat adjanak a kisebbségeket érintő problémákra.
A 2019-es és 2020-as regionális kisebbségügyi fórumok sikereit követően, idén négy regionális fórum került megrendezésre a „konfliktus-megelőzés és a kisebbségek emberi jogai” témájában. Az események szervezését a Jelentéstevő felkérésére immár harmadik éve a Tom Lantos Intézet koordinálta, regionális és helyi szervezetek közreműködésével. A fórumok regionális ismereteket nyújtanak a Jelentéstevő tematikus munkájához, többek között az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 49. ülésére tervezett jelentéséhez. Emellett, a fórumok régió-specifikus ajánlások kidolgozásával a genfi ENSZ Kisebbségügyi Fórum 14. ülésszakának munkáját készítik elő, mely 2021 december 2-án és 3-án került megrendezésre.
A 2021-es regionális fórumok az alábbi célokat tűzték ki:
Az Amerikai Regionális Fórum megrendezésére 2021. április 27-28-án online került sor. 158-an vettek részt, többek között 14 állam, valamint számos kormányközi szervezet és szakértői testület képviseltette magát. Az Amerikai Fórum eredményeként 47 regió-specifikus ajánlás került kidolgozásra.
Az Afrikai és Közel-Keleti Regionális Fórum június 15-16-án, online került megrendezésre. 192 vettek részt, közöttük 10 állam és számos kormányközi és szakértői szervezet képviselője. A két napos esemény során 70 ajánlás született.
Az Ázsiai Regionális Fórumra szeptember 7-8-án, szintén online került sor. A fórumon 133 résztvevő volt, köztük kormányközi szervezetek és szakértői testületek képviselői, valamint 10 állam. Az ázsiai-csendes-óceáni regionális fórum eredményeként 55, a régióra vonatkozó született.
Az Európai Regionális Fórum október 12-13-án valósult meg, 142 résztvevővel, köztük kormányközi szervezetek és szakértői testületek képviselői, valamint 14 állam. A fórum eredményeként 57 ajánlás került kidolgozásra.
Az ajánlások és a négy regionális fórum videofelvételei elérhetők a Minority Forum Info weboldalon, arab, angol, francia, francia, roma, orosz és spanyol nyelven.
A 2021-es regionális fórumok jelentős előrelépést jelentettek a szélesebb körű hozzáférhetőség tekintetében: a promóciós anyagok több mint 40 regionális kisebbségi nyelvre lettek lefordítva; emelett arab, angol, francia, portugál, roma, orosz, spanyol, valamint mexikói és nemzetközi jelnyelvű szinkrontolmácsolás is biztosítotva volt az események alatt.
A 2019-es és 2020-as regionális fórumokról bővebb információ itt található.
2020
Az ENSZ kisebbségi ügyekért felelős különleges jelentéstevője (Jelentéstevő) által összehívott regionális fórumok célja, hogy az ENSZ Kisebbségügyi Fórumát elérhetőbbé tegyék a kisebbségek számára, és a regionális sajátosságokat és realitásokat szem előtt tartva hatékonyabb válaszokat adjanak a kisebbségeket érintő problémákra. Szervezésüket idén is a Tom Lantos Intézet koordinálja, helyi és regionális partnerek közreműködésével.
A Regionális Kisebbségügyi Fórumok egyrészt az ENSZ Kisebbségügyi Fórum munkáját készítik elő régió–specifikus ajánlások kidolgozásával, másrészt regionális ismereteket nyújtanak a Jelentéstevő tematikus munkájához. A regionális fórumok és a genfi ENSZ Fórum témája idén a „gyűlöletbeszéd, közösségi média, és a kisebbségek.”
A 2020-as regionális fórumok következő célok eléréséhez járulnak hozzá:
A 2020-as európai regionális fórum szeptember 20-21-én valósult meg. A Fórum során született ajánlások, valamint az eseményről készült videó felvétel a Minority Forum Info holnapon elérhető.
A 2020-as ázsiai regionális fórum október 19-20-án került megrendezésre.
A korábbi regionális fórumokról itt érhető el több információ.
2019
Az ENSZ történetében először az ENSZ Kisebbségügyi Fórumát tematikus regionális fórumok előzték meg. A regionális fórumok célja, hogy a kisebbségek számára elérhetőbbé tegyék a Fórumot, és a regionális kontextusokat és realitásokat figyelembe véve hatékonyabb válaszokat adjanak az őket érintő problémákra. A regionális fórumokat az ENSZ kisebbségi ügyekért felelős különleges jelentéstevője (Jelentéstevő), Dr. Fernand de Varennes, hívta össze, szervezésüket pedig a Tom Lantos Intézet koordinálta, számos más regionális és helyi szervezet közreműködésével. 2019-ben három regionális fórum került megrendezésre. Az Európai Fórum megrendezésére 2019. május 6-7-én, Brüsszelben, az Európai Parlamentben került sor. A második, Ázsiai Fórum szeptember 21-22-én a bangkoki Mahidol Egyetemen valósult meg. Végül, az Afrikai és Közel-Keleti Fórumra október 28 -29-án, Tuniszban került megrendezésre.
A regionális fórumokon többek között államok, kormányközi szervezetek, emberi jogi intézmények, kisebbségek és civil társadalmi szervezetek képviselői, valamint akadémikusok és regionális, globális szakértői testületek tagjai vettek részt. A regionális fórumok témája az „oktatás, nyelv, és a kisebbségek emberi jogai” volt, amely megegyezett a 2019-as ENSZ Kisebbségügyi Fórumának témájával. A fórumok egyrészt a genfi ENSZ Fórum munkáját alapozták meg régió–specifikus ajánlások előkészítésével, másrészt regionális ismereteket nyújtottak a Jelentéstevő számára egy ENSZ gyakorlati kézikönyv kidolgozásához. A következő célok eléréséhez is hozzájárultak:
A 2019-es regionális fórumok főbb eredményei:
A regionális fórumok munkáját a Tom Lantos Intézet az ENSZ Kisebbségügyi Fórumának 12. ülésszakán, egy kísérő rendezvény keretében bemutatta, melyet a Jelentéstevő nyitott meg. A regionális fórumokkal kapcsolatos összes dokumentum elérhető a minorityforum.info weboldalon itt.