Július 5-10. között az ELTE Pedagógia és Pszichológiai Karával és a CEJI – A Jewish Contribution to an Inclusive Europe nevű szervezettel közösen a Tom Lantos Intézet megtartotta második, Előítéletek, népirtások, múltfeldolgozások c. európai nyári egyetemét Budapesten, amelyet a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) és a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatott.
A kurzusra harminc résztvevő érkezett Ausztriából, Azerbajdzsánból, Bulgáriából, Csehországból, Grúziából, Hollandiából, Horvátországból, Macedóniából, Magyarországról, Nagy-Britanniából, Németországból, Olaszországból, Romániából, Szerbiából, Spanyolországból, Törökországból és Ukrajnából. Örültünk a földrajzi és kulturális változatosságnak, amely kiváló atmoszférát teremtett a tapasztalatcserére és vitára, melyet a résztvevők sokféle tanulmányi, szakmai háttere és érdeklődési köre is gazdagított.
A meghívott előadók és oktatók Belgiumból, Izraelből, Lengyelországból, Magyarországról, Nagy-Britanniából és Németországból érkeztek. Változatos szakmai hátterüknek és tapasztalataiknak köszönhetően sok különböző látásmódot mutattak be a résztvevőknek, és különböző megközelítéseket alkalmazva – a jogitól a történelmi, szociálpszichológiai és oktatási szemléletig – foglalkoztak olyan fontos témákkal, mint az előítéletek, népirtások, holokausztoktatás és -megemlékezés, sajtószabadság, radikalizálódás és a szélsőjobboldal.
Az előadásokon és műhelyeken kívül a program keretében sor került vezetett sétákra a zsidónegyedben és a Cipők a Duna-parton emlékműhöz; egy látogatásra a Gallery 8 – Roma Kortárs Művészeti Térbe; egy, a roma népirtásról és kontextusáról szóló kiállítás megnyitójára; valamint egy roma irodalmi estre is.