A 2004-es európai uniós csatlakozás utáni első magyarországi európai parlamenti választások után Gál Kinga az Európai Parlament első magyarországi tagjainak egyike lett, a Fidesz Magyar Polgári Pártra szavazó polgárok bizalmának köszönhetően. Számára, aki előzőleg nem volt aktív politikus, sorsának részévé vált az, hogy a világ különböző tájain élő magyar közösségek érdekeit képviselje. Az emberi, kisebbségi és szabadságjogok védelme és támogatása szakmai hátteréből és személyes meggyőződéséből táplálkozik.
A feladat összetett volt, de megkapta hozzá a szükséges eszközöket: olyan parlamenti bizottságok tagságát, ahol ezeket a kérdéseket feltehette. Tagja volt, valamint 2007 januárja és 2019 júniusa között alelnöke az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságnak, amely az Unión belüli emberi, kisebbségi és szabadságjogokkal foglalkozik. Az Emberi Jogi Albizottság tagja is lett, illetve a Külügyi Bizottság tagja, amelyhez az emberi és kisebbségi jogok harmadik országbeli jogérvényesítése is tartozik. Mindemellett 15 éve elnökli az Európai Parlament hagyományos nyelvi és nemzeti kisebbségekkel foglalkozó munkacsoportját. Ez a fórum, melyben számos politikai csoportbeli képviselő aktívan jelen van, az egyetlen hivatalos fórum az európai intézmények szintjén, ahol ezen kisebbségekkel kapcsolatos kérdések bemutathatóak és megtárgyalhatóak.
Az, hogy a Tom Lantos Intézet Végrehajtó Bizottságának társelnöke lett, tovább erősíti abbéli hitét, hogy ugyan egy fecske nem csinál nyarat, ám sok fecske végez köztünk fárasztó munkát, mások pedig jó szándékkal vagy empátiával járulnak hozzá a kitavaszodáshoz.