A TLI nemzetközi jellegét témái, forrásai, munkatársai és partnerei biztosítják. A szervezet kutatási és oktatási platformként működik. Célja, hogy hidat képezzen a kutatás és a politika, valamint a normák és a gyakorlat közé.
A TLI az emberi jogok és az identitáspolitika találkozásánál helyezkedik el. Amellett, hogy elismeri a jogi megközelítés és a jogorvoslat fontosságát, multidiszciplinárisan vizsgálja a létező nemzeti és nemzetközi normák problémamegoldó képességét. A TLI elsődleges stratégiai célja az emberi és kisebbségi jogok széleskörű szocializációja kutatás, oktatás, nyilvános viták, publikációk és megemlékezések segítségével.
A Tom Lantos Intézet emberi jogokkal és identitással kapcsolatos ügyekkel foglalkozik, és emellett három kiemelt kérdéskörre koncentrál. Ezek a zsidó élet és antiszemitizmus elleni küzdelem, a romák állampolgári és emberi jogai, valamint a magyar kisebbségek. A TLI tevékenységébe tartozó témák között vannak program-specifikusak, valamint olyanok, amelyek programterületeken átívelőek. Ahol lehetséges, ott a TLI igyekszik kapcsolódási pontokat találni a programok között.
A négy program célkitűzései a következők:
Kisebbségek Emberi Jogai
- Az emberi és kisebbségi jogi oktatás elősegítése;
- Hozzájárulás a nemzetközi kisebbségvédelem újragondolásához és fejlődéséhez.
Zsidó élet és antiszemitizmus elleni küzdelem
- Fellépés az antiszemitizmus ellen;
- A zsidó közösségek identitásának és társadalmi részvételének támogatása.
A romák emberi és állampolgári jogai
- Fellépés a cigányellenesség, a politikai, társadalmi és gazdasági kirekesztés, valamint a diszkrimináció ellen;
- A roma közösségek társadalmi, gazdasági és kulturális életben, valamint a közügyekben való tényleges részvételének elősegítése és támogatása.
Magyar kisebbségek
- A nyelvi és egyéb identitás jogok védelmének elősegítése;
- Fellépés a hátrányos megkülönböztetés ellen, valamint a kulturális, társadalmi, gazdasági és közéletben való hatékony részvétel elősegítése.